Įgyvendinant INTERREG VI-A programos (toliau – Programa) projektą Nr. LL00133 „Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimas tobulinant Baltijos lašišų ir sterkų auginimo metodus, siekiant tvaresnių, atsparesnių ir sveikesnių žuvų populiacijų“ 2024 m. rugpjūčio 22–23 d. suorganizuotas Lietuvos ir Latvijos žuvivaisos specialistų susitikimas Latvijos mokslinio instituto BIOR žuvininkystės ūkyje „Tome“ (Ķegums, Latvija).
Nuo 2016 m. vasario 3 d. Latvijos mokslinio instituto BIOR žuvininkystės ūkyje „Tome“ veikia Akvakultūros tyrimų ir mokymo centras. Šis centras organizuoja seminarus, veda teorinius ir praktinius specialistų mokymus bei konsultuoja Latvijos ir kitų šalių žuvų augintojus. Delegacijos iš Lietuvos tikslas, įgyvendinant projekto antrąjį darbo paketą (WP2), pasisemti patirties starkių veisimo ir paauginimo technologijos klausimais bei sužinoti taikomą praktiką Latvijos ūkiuose.
LV SPPwelfare susitikimo metu Latvijos atstovas Marcis Zingis pasidalino Latvijos BIOR mokslinio instituto patirtimi, pristatė starkių auginimo ypatumus, pabrėžė, į ką reikėtų atkreipti dėmesį norint sėkmingai dirbtinai veisti reproduktorius ir auginti starkių lervutes dirbtinėmis sąlygomis. Lietuvos žuvivaisos specialistai pasidalino patirtimi dirbtinai veisiant ir paauginant starkius URS Lietuvoje. Akcentavo, kad darbas su šia žuvų rūšimi reikalauja labai daug ypatingo dėmesio, komandinės priežiūros, nes žuvis labai jautri stresui. Dirbtiniu būdu veisiant gamtoje sugautus reproduktorius, o vėliau inkubuojant apvaisintus ikrus ir paauginant išsiritusias mažas starkių lervutes susiduriama su daugybe iššūkių.
Tą pačią dieną buvo suorganizuota pažintinė ekskursija po žuvininkystės ūkio „Tome“ Akvakultūros tyrimų ir mokymo centrą, kuriame įkurtos eksperimentinės žuvų (starkių, šamų, lašišų, šlakių, upėtakių ir kt.) veisimo linijos atlieka įvairias žuvininkystės sektoriui reikalingas praktines tiriamąsias veiklas akvakultūros srityse. Atliekamų tyrimų tikslas – žuvų lervučių kokybės gerinimas, naudojant įvairias imunitetą stiprinančias medžiagas, bei žuvų paauginimo procesų tobulinimas. Žuvininkystės tarnybos atstovai susipažino su pagrindinėmis instituto veiklomis, atliekamais tyrimais, apžiūrėjo žuvivaisai pritaikytas patalpas, turimą modernia įranga ir laboratorijas.
Antrąją vizito dieną projekto dalyviai gilinosi į praktinę mokymų medžiagą apie starkių gonadų brendimą, hormoninę stimuliaciją, ovuliacijos procesą, apvaisinimą bei ikrų kokybės nustatymą. Žuvininkystės tarnybos žuvivaisos specialistai gavo praktinių patarimų dėl starkių ikrų inkubavimo bei lervučių paauginimo. Diskutuota dėl starkių ikrų lipnumo pašalinimo metodikos bei tinkamų preparatų naudojimo. Specialistai sutarė, kad tik bandymų keliu galima atrasti tinkamiausią šios žuvų rūšies dirbtinio veisimo ir auginimo metodiką skirtą atitinkamam žuvų auginimui ūkyje.
Projekto „Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimas tobulinant Baltijos lašišų ir sterkų auginimo metodus, siekiant tvaresnių, atsparesnių ir sveikesnių žuvų populiacijų“ tikslas – skatinti tvarią Programos regionų socialinę ir ekonominę plėtrą, padedant juos padaryti konkurencingesnius ir patrauklesnius gyvenimui, verslui ir turizmui. Projektas įgyvendinamas pagal INTERREG VI-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo Programą.
Daugiau informacijos apie 2021-2027 metų programos Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo projektą INTERREG VI-A galite rasti interneto svetainėse: www.latlit.eu ir oficialioje Europos Sąjungos svetainėje www.europa.eu.
Atnaujinimo data: 2024-08-29
Tarptautinės žvejybos kontrolės misijos Atlanto vandenyne metu patikrinta 15 laivų
Tarptautinės misijos NAFO reguliuojamame rajone metu patikrinti 8 žvejybos laivai