Įgyvendinant INTERREG VI-A programos projektą pradėti rinkti duomenys apie skirtingomis sąlygomis paauginamus lašišų jauniklius
Įgyvendinant INTERREG VI-A programos projektą Nr. LL00133 „Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimas tobulinant Baltijos lašišų ir sterkų auginimo metodus, siekiant tvaresnių, atsparesnių ir sveikesnių žuvų populiacijų“ 2024 m. spalio 4 d. suorganizuotas Lietuvos (LT) ir Latvijos (LV) žuvivaisos specialistų susitikimas Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos departamento Rytų regiono žuvivaisos skyriuje Meškerinėje (Švenčionių raj.). Susitikimo tikslas – skirtingose žuvų auginimo sistemose auginamų lašišų sveikatingumo duomenų rinkimas.
Lašišų jauniklių paauginimui Latvijoje ir Lietuvoje naudojamos skirtingos žuvų auginimo sistemos: Latvijoje lašišos paauginamos pratekančio vandens sistemose ir tvenkiniuose, o Lietuvoje – uždarose recirkuliacinėse sistemose (URS). Abi šalys į numatytus valstybinius vandens telkinius kasmet išleidžia skirtingo amžiaus paaugintus lašišų jauniklius. Norint atkurti lašišų išteklius, svarbus – išleidžiamų lašišų jauniklių išgyvenamumas.
Į žuvivaisos skyrių Meškerinėje atvykę Latvijos BIOR mokslinio instituto darbuotojai suorganizavo praktinius auginamų lašišų sveikatingumo duomenų rinkimo mokymus. Surinkti duomenys bus naudojami bendrosioms biologinio saugumo gairėms parengti. Duomenys apie skirtingose sistemose Latvijoje ir Lietuvoje paauginamas lašišas bus registruojami visą žuvų paauginimo laikotarpį.
Kiekvieną dieną žuvų auginimo sistemose bus stebima vandens kokybė: matuojama temperatūra, ištirpusio deguonies kiekis, vandens pH, spalva, srovės stiprumas ir kt. Taip pat bus fiksuojami duomenys apie žuvų mirtingumą augimo metu, naudojamo pašaro tipą, dienos normą, šėrimo režimą.
Kartą per mėnesį atrinktiems 100 vnt. lašišų jauniklių bus atliekama biologinė analizė. Kiekviena žuvis bus sveriama, matuojamas jos kūno ilgis, nustatoma smoltifikacijos stadija bei vizualiai nustatomi klinikiniai požymiai (žiaunų dangtelio išsivystymo patologijos, pelekų pažeidimai ir kt.). Kitų metų gegužės mėnesį surinkti duomenys bus sisteminami, analizuojami, lyginami tarpusavyje ir vertinami.
Įgyvendinus INTERREG VI-A programos projektą bus parengtos bendros biologinio saugumo gairės, kuriomis bus galima užtikrinti laikomų žuvų sveikatos būklę, vandens kokybės stebėjimą ir valdymą bei higienos taisykles, kurios prisidės prie auginamų žuvų gerovės ir palaikys sveikas ekosistemas taip pat apsaugos laukinių žuvų populiacijas.
Projekto „Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimas tobulinant Baltijos lašišų ir sterkų auginimo metodus, siekiant tvaresnių, atsparesnių ir sveikesnių žuvų populiacijų“ tikslas – skatinti tvarią Programos regionų socialinę ir ekonominę plėtrą, padedant juos padaryti konkurencingesnius ir patrauklesnius gyvenimui, verslui ir turizmui. Projektas įgyvendinamas pagal INTERREG VI-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo Programą.
Daugiau informacijos apie 2021-2027 metų programos Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo projektą INTERREG VI-A galite rasti interneto svetainėse: www.latlit.eu ir oficialioje Europos Sąjungos svetainėje www.europa.eu.
Atnaujinimo data: 2024-10-15
Taip pat skaitykite:
Informuojame apie 2024 m. lapkričio 5–6 d. planuojamų valstybinių vandens telkinių įžuvinimą
Pažintis su žuvų pasauliu Švenčionių r. Pabradės „Ryto“ gimnazijos vaikus įkvėpė piešti
Informuojame apie 2024 m. lapkričio 5 d. planuojamus valstybinių vandens telkinių įžuvinimus
Alytaus Šv. Benedikto gimnazijos vaikai lankėsi Žuvininkystės tarnybos Simno žuvivaisos skyriuje