Ukrainos žuvininkystės institucijų atstovai sėmėsi patirties Lietuvoje
Žuvininkystės tarnyboje prie LR žemės ūkio ministerijos apsilankiusi Ukrainos žuvininkystės institucijų atstovų delegacija domėjosi bendrąja žuvininkystės politika Europos Sąjungoje (ES), sukurta teisine baze, žuvininkystės duomenų valdymo programomis, pažangiomis žvejybos kontrolės priemonėmis ir iššūkiais, su kuriais tenka susidurti įgyvendinant ES rekomendacijas ir reikalavimus.
Prieš tai Ukrainos delegacija dvi dienas lankėsi LR žemės ūkio ministerijoje, kur sėmėsi žinių apie Lietuvos žuvininkystės sektoriaus valdymo sistemą, derybas dėl integracijos į ES ir diskutavo kitais aktualiais klausimais.
„Žuvininkystės sektoriaus valdymo sistema, nors ir sudėtinga, yra įdomi ir svarbi. Tikiu, kad supažindinę su ES reglamentais, tiesiogiai taikomais kiekvienoje valstybėje narėje, padėsime jums geriau suprasti pagrindinius šios sistemos valdymo principus. Tegu jūsų vizitas būna kupinas sėkmingų susitikimų, prasmingų diskusijų ir vertingų įžvalgų, kurios prisidės prie Ukrainos žuvininkystės sektoriaus modernizavimo bei paskatins dar glaudesnį mūsų šalių bendradarbiavimą“, – sakė žemės ūkio viceministrė Laura Ramanauskaitė.
Ministerijos atstovai pristatė svečiams iš Ukrainos informaciją apie nacionalinės žuvininkystės reglamentavimo teisinės sistemos specifiką, santykį su ES bendrąja žuvininkystės politika, teisėkūros praktiką, siekiant užtikrinti jos atitiktį ir tarpusavio ryšį su ES teise, papasakojo apie institucijas, susijusias su žuvininkystės valdymu, reguliavimu bei kontrole.
Taip pat su žemės ūkio ministerijos atstovais kalbėta apie paramos žuvininkystės sektoriui principus, ES teisės nustatytus apribojimus teikiant valstybės pagalbą žuvininkystei, valstybės pagalbos koordinavimą, Europos jūros reikalų, žuvininkystės ir akvakultūros fondo paramą bei kitus klausimus.
Susitikimo su Žuvininkystės tarnybos atstovais metu buvo aptartas Lietuvos įsitraukimas į bendras veiklas siekiant efektyvesnio ES integruotos jūrų politikos įgyvendinimo. Pasidalinta patirtimi apie Žuvininkystės tarnybos kontrolės pareigūnų sėkmingą dalyvavimą tarptautinėse žvejybos kontrolės misijose įvairiuose pasaulio žvejybos rajonuose bei Europos jūrų saugumo administracijos (EMSA) organizuojamuose bepiločio orlaivio (drono) projektuose Lietuvos pajūryje.
Įstaigos vadovas Ukrainos žuvininkystės institucijų atstovams pristatė Žuvininkystės tarnybos naudojamas IT technologijas, kurių pagalba kontrolės pareigūnai visą parą stebi laivus visame pasaulyje. Dideli kiekiai duomenų (žuvų sugavimai, iškrovimai, kvotos, pirminiai pardavimai, leidimai, rizikos atranka ir kt.), patenkančių į Žuvininkystės tarnybos duomenų bazę, apdorojami analitine sistema. Sistemų pagalba duomenys nuolat sutikrinami kryžminiu būdu bei atradus neatitikimus kontrolės pareigūnai atlieka tyrimą neatitiktims išsiaiškinti.
Vizito Žuvininkystės tarnyboje metu taip pat buvo pristatyti ateities planai, kaip išmaniųjų technologijų pagalba, pasitelkiant dronus ar nuotolinio stebėjimo kameras, bus efektyvinama žuvininkystės kontrolė tolimosiose jūrose, Baltijos jūroje bei priekrantės zonoje. Delegacijai iš Ukrainos buvo pristatyta Žuvininkystės tarnybos mobilioji aplikacija eLaimikis, kurios pagalba bus ne tik vykdoma žvejų mėgėjų kontrolė, bet ir surenkami duomenys apie Baltijos jūroje sugautą laimikį.
Per keturias vizito Lietuvoje dienas delegacija iš Ukrainos taip pat apsilankė Klaipėdos universiteto (KU) Jūros tyrimų institute. KU mokslininkai svečius supažindino su mokslinių tyrimų technine baze, Baltijos jūros žuvų išteklių tyrimais, biologinių duomenų analize bei vykdomais projektais. Taip pat parodė moderniai įrengtas laboratorijas, kuriose atliekami pajūrio aplinkos, žuvininkystės, akvakultūros ir kiti tyrimai.
Ukrainos žuvininkystės institucijų atstovų vizitas finansuotas TAIEX programos lėšomis. Ši programa pradėta įgyvendinti 1996 m. Iš pradžių ji buvo taikoma Vidurio ir Rytų Europos šalyse, siekiančiose įstoti į ES. Šiuo metu TAIEX programa gali naudotis visos šalys, kurioms taikoma Europos kaimynystės politika Rytų ir Pietų kaimynystėje, šalys ir teritorijos, kur naudojamas Partnerystės instrumentas, taip pat ES valstybės narės.
Atnaujinimo data: 2024-12-25
Taip pat skaitykite:
Šiandien minime sausio 13–ąją – Laisvės gynėjų dieną
Ūkio subjektams skirtos žvejybos galimybės Baltijos jūroje 2025 m.