2025-05-08

Žuvininkystės tarnyboje lankėsi Italijos Pizos universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovai

2025 m. gegužės 6 d. Žuvininkystės tarnyboje prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos lankėsi Italijos Pizos universiteto Veterinarijos mokslų departamento mokslininkas dr. Baldassare Fronte. Svečią lydėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvūnų auginimo technologijų instituto atstovės. Vizito tikslas – susipažinti su Žuvininkystės tarnybos veikla, bei aptarti galimas tarptautinio bendradarbiavimo perspektyvas.

Žuvininkystės tarnybos direktorius T. Kazlauskas svečiui pristatė įstaigos veiklą bei jos specifiką. Trumpai supažindino su pagrindinėmis įstaigos vykdomomis funkcijomis: žvejybos Baltijos jūroje ir tolimuosiuose žūklės rajonuose kontrole bei ne mažiau svarbia misija – žuvivaisa. Dr. B. Fronte paminėjo, kad jis Lietuvoje lankosi jau ne pirmą kartą ir jį stebina šalyje naudojamų žuvų veisimo ir paauginimo technologijų pažangumas. Kartu atstovai aptarė tarptautinio bendradarbiavimo galimybes tiek žuvivaisos, tiek žvejybos kontrolės, ypač žvejybos produktų atsekamumo, srityse. 

Be mokslinės veiklos dr. B. Fronte užsiima dirbtiniu doradų (lot. Sparus aurata) veisimu ir auginimu, taip pat daug laiko skiria darbui su zebražuvėmis (lot. Danio rerio). Jis išreiškė nuoširdų susižavėjimą Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos departamento Pietų regiono žuvivaisos skyriaus Simne (Alytaus raj.) modernumu ir ten dirbančių žmonių profesionalumu. Svečias iš Italijos neslėpė nuostabos dėl skyriaus pajėgumų ir pažangumo dirbtiniu būdu veisiant bei paauginant įvairias žuvų rūšis: Vištyčio ežero sykus, seliavas, europinius šamus, lydekas, lynus ir plačiažnyplius vėžius, kurie yra įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą. Dr. B. Fronte sužavėjo Simno žuvivaisos skyriuje auginamos reproduktorių bandos, ypač – formuojama aštriašnipių eršketų motininė banda. 

Taip pat svečias lankėsi dar viename Pietų regiono žuvivaisos skyriaus padalinyje Laukystoje (Kaišiadorių raj.), kur sužinojo, kad Žuvininkystės tarnyba yra atsakinga už Europinių ungurių išteklių valdymo Lietuvoje plano įgyvendinimą. Kasmet iš Prancūzijos atvežti stiklinės stadijos unguriai yra paauginami įstaigos skyriuje, o sustiprėję išleidžiami į mokslininkų rekomenduojamas upes ir ežerus. Svečias atkreipė dėmesį, kad šalys galėtų glaudžiau bendradarbiauti ir keistis gerąja patirtimi įgyvendinant europinių ungurių išteklių valdymo planus. 

Su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovėmis buvo aptartos bendrų projektų tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu galimybės. Tokie susitikimai ir bendradarbiavimas yra svarbūs siekiant tobulinti žuvininkystės sektorių ir stiprinti tarptautinius ryšius mokslinių tyrimų ir praktinio mokymo srityse.